Pangtomat
Posted by chakula på 27 april 2009
Eller tomatpang kanske?
Jag tog 800 g pangasius (fyra stora filéer) och la i en form. Klickade ut 100 g smör lite ojämnt fördelat. Sen blandade jag tre dl grädde med gräslök, franska örter (skulle tagit dill också om jag haft), lökpulver, salt och peppar och ca 50 g tomatpuré. Hällde blandningen över fisken och ställde in i ugnen, ca 45 min på 200 grader.
Nästa gång ska jag ta 50/50 av grädde och creme fraiche, det här blev gott men lite väl rinnigt. En broccoligratäng skulle kunna funka till för att suga upp vätskan. Själv sörplade jag i mig det sista – inget får förfaras! 😉
Frukost: Två kokta ägg med smör
Lunch: Pangasius med tomatgräddsås och harry
Kvällsmat: Fläskpannkaka
Två koppar te med grädde och kokosfett
1714 kcal: 154 g fett (81,5 %), 76 g prot (18%), 3 g kol (0,5%)
3 svar till “Pangtomat”
Sorry, the comment form is closed at this time.
Anna said
Pangasius är en firre jag gillar och receptet låter supergott, precis i min smak!
Katarina LW said
Jag har inte vågat prova Pangasius…men det ska ske snart..har hört många som tycker den är bra.
chakulaslchf said
Jag är väldigt förtjust i pangasius. Den är vit och fin och nu när man inte längre kan äta torsk är den ett bra alternativ. Den håller också för hantering, går inte sönder så lätt.